فلومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری وزن یا حجم گاز یا مایع استفاده می شود. در برخی صنایع دبی سنج ها نام های مختلفی مانند دبی سنج، دبی سنج، مایع سنج و ... دارند. فلومتر برای اندازه گیری دبی حجمی یا دبی حجمی یک مایع در کاربردهای مختلف استفاده می شود. دبی حجمی و دبی جرمی برای اندازه گیری گازها و مایعات استفاده می شود.

https://www.ilna.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7-206/1316280-%D9%81%D9%84%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA
معرفی فلومتر
رادیومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری سرعت جریان (جریان یا جریان) و تعیین جرم و حجم جریان مایع یا گاز استفاده می شود. فلومتر نام های دیگری مانند فلومتر، دبی سنج، مایع سنج و سنسور جریان دارد. نحوه نام گذاری ماشین حساب ها بستگی به زمینه ای دارد که در آن استفاده می شود. این دستگاه برای بهبود دقت، دقت و وضوح اندازه گیری مایعات استفاده می شود.
 
فلومتر مزایای زیادی دارد:
• نگهداری کمی مورد نیاز است
• آسان برای استفاده
• دست ساز
• استحکام - قدرت
 
ایده دیگر این است که فلومترها می توانند حجم، سرعت یا حجم یک ماده را اندازه گیری کنند. آنها نرخ جریان، فشار کل، فشار دیفرانسیل، ویسکوزیته و دما را در قرائت های مختلف گزارش می کنند.
 
انواع دبی سنج
پس از در نظر گرفتن تمامی عوامل محیطی، باید بر اساس منطق و روش اندازه گیری، نوع دبی سنج را انتخاب کرد. دنیای مهندسی گزینه های زیادی برای انتخاب فلومتر مورد نظر شما ارائه می دهد. بر اساس اطلاعات مربوط به محیط و همچنین با در نظر گرفتن هزینه های مورد نیاز اندازه گیری جریان، باید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. انواع فلومترها عبارتند از:
 
جریان سنج الکترومغناطیسی
دبی سنج های الکترومغناطیسی یکی از معروف ترین برندها، فلومتر روزمونت، مناسب برای سیالات رسانا می باشد. این سیالات عمدتاً شامل مایعاتی مانند آب (آب آشامیدنی و فاضلاب)، اسیدها، قلیاها و حلال ها هستند. از کاربردهای این نوع فلومتر در صنایع آب و مواد غذایی استفاده می شود. دانستن این نکته مهم است که در صنعت معدن ارزیابی میزان جریان دوغاب ساینده و مخلوط ماسه و آب اهمیت دارد. تنها گزینه مناسب جریان سنج الکترومغناطیسی است. گاهی برای ساخت این محصول از ماده ای به نام آنتی اکسیدان استفاده می شود.
 
فلومتر اولتراسونیک
امواج اولتراسونیک جریان صدا و حجم گازها و مایعات را اندازه گیری می کند. گزینه هایی مانند هدایت الکتریکی، فشار، دما و ویسکوزیته در این پارامترهای جریان اهمیت زیادی ندارند. اما جالب است بدانید که دقت اندازه گیری کمتر است. مدت زمانی که طول می کشد تا موج اولتراسوند از فرستنده به گیرنده برسد، معیاری از جریان سیال در لوله است. این یکی از بهترین فلومترهای اولتراسونیک تولید شده توسط ABB است. برای خرید این محصول با نمایندگی ABB در ایران تماس حاصل فرمایید.
بنابراین این مسابقه به قطر خاص لوله مربوط نمی شود و می توانید از آن در اندازه های مختلف استفاده کنید. هیچ قطعه متحرکی در این دستگاه استفاده نمی شود. در نتیجه نیاز به نگهداری کاهش می یابد.
 
جریان فشار دیفرانسیل
از رایج ترین روش های صنعتی می توان به اندازه گیری دبی مایع با محاسبه افت فشار ایجاد شده در مقطع لوله اشاره کرد. وظیفه اصلی این تجهیزات محاسبه فشار است. بنابراین برای تخمین دبی از ترانسمیترهای فشار استفاده می شود. همچنین می توانید از این نوع دبی سنج برای اندازه گیری دبی انواع مایعات، گازها و بخارات استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که در اعداد رینولدز پایین و زمانی که افت فشار بسیار کم است، تجهیزات دقت لازم را نخواهند داشت. جالب است بدانید که این نوع دبی سنج همیشه حدود یک پنجم بازار جهانی را به خود اختصاص داده است. در کنار این محصول از شیر برقی Asco استفاده شده است.
 
در همین حال، در قرن هجدهم، برای اولین بار، برنولی توانست رابطه بین فشار استاتیک و فشار دینامیکی را بیابد. افت فشار زمانی رخ می دهد که یک عامل محدود کننده در مسیر سیال وجود داشته باشد. همچنین با افزایش دبی، میزان افت فشار نیز افزایش می یابد. به طور معمول، بسته به شرایط فرآیند، یک صفحه روزنه یا ونتوری می تواند به عنوان عامل محدود کننده استفاده شود. در عین حال، بر اساس معادله برنولی، قدرت جریان ثانویه متناسب با اختلاف فشار بالادست و پایین دست این ضریب محدودیت است.
 
دبی سنج کوریولیس
برای اولین بار در دهه 1970، استفاده از شتاب کوریولیس در اندازه گیری جریان سیال به ذهن مهندسان رسید. فلومتر کوریولیس می تواند دبی تقریباً تمام مایعات مانند روغن خام و پاک کننده های خشک، روغن های گیاهی و سس کچاپ را اندازه گیری کند. همچنین پنجره جدیدی را در کنترل فرآیندهای صنعتی از طریق اندازه گیری همزمان چگالی و جریان جرمی باز کرد. باید بدانید که قیمت بالای این ابزار در نگاه اول چندان راحت نیست. اما به یاد داشته باشید که راندمان و دقت بالای این محصول در آینده ای دور از رقبای خود پیشی خواهد گرفت.
دبی سنج ورتکس
تئودور فون کارمان، ریاضیدان مجارستانی، ابتدا فرضیه ای را بر اساس کار این فلومترها ارائه کرد. بر اساس این فرضیه، زمانی که مانعی در مسیر جریان وجود داشته باشد، گردابه های متناوب تشکیل می شوند. لازم به ذکر است که فراوانی تشکیل این گرداب ها با اندازه و شکل مانع ارتباط مستقیم دارد. از این دستگاه در بسیاری از صنایع برای اندازه گیری حجم مایعات و گازها و بخارات استفاده می شود.
 
دبی سنج حرارتی
فلومتر حرارتی نوع دیگری از فلومتر است که جریان جرمی را اندازه گیری می کند. این محصول اغلب برای نظارت و کنترل استفاده از گازهایی مانند هوای فشرده، دی اکسید کربن و گاز طبیعی و همچنین برای تشخیص نشت استفاده می شود. این دبی سنج بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و دقت قابل قبولی دارد. اما به یاد داشته باشید که استفاده از آن با محدودیت هایی نیز مواجه است. برای مثال محدودیت هایی مانند وجود رطوبت در گازهای اشباع. همچنین وجود مخلوط دو فاز در این دبی سنج باعث خطای اندازه گیری و آسیب رسیدن به سنسور دما خواهد شد.
 
نتیجه
در این مقاله دبی متر و انواع آن را توضیح داده ایم. اندازه گیری سرعت هوا و جریان آب از قدیم الایام مورد توجه مردم بوده است. همچنین یکی از اولین تلاش ها برای اندازه گیری جریان سیال برای اندازه گیری جهت و سرعت باد بود. علاوه بر این، اندازه گیری جریان مایع در محیط های صنعتی موضوع بسیار مهمی است.
به عنوان مثال ایمنی، کنترل فرآیند، کیفیت محصول، راندمان تولید و مدیریت هزینه موارد بسیار مهمی هستند که باید به خوبی انجام شوند. به همین دلیل استفاده از دبی سنج ها بسیار گسترده است. امیدواریم هنگام انتخاب دبی سنج مورد نیاز خود از اطلاعاتی که ارائه کرده ایم بهره مند شوید.